Posted on

Hollywood’un vazgeçilmezi Yemenizi

Sanayinin gelişmesi ve seri üretimlerin başlamasıyla birlikte el işçiliği yapan esnaf sayısı günden güne azaldı. Anadolu halkının yıllardır geçimini sağladığı yemenicilik şu an yerel olarak birkaç ustanın eline kalmış durumda. Osmanlı döneminin kültürünü de yansıtan Yemeni, Anadolu’dan Hollywood’a kadar uzanan bir geçmişe sahip.

Truva, 300 Spartalı ve Harry Potter gibi Hollywood yapımlarında boy gösteren Yemeni yabancı turistler tarafından da büyük ilgi görüyor. Yemenizi Hollywood’da vazgeçilmezler arasına adını yazdırdı. Bitme noktasına gelen Yemenicilik kültürüne sahip çıkan Yemenizi onu dünyaya tanıtıyor. Harry Potter, 300 Spartalı ve Truva filmlerinde boy gösteren Yemenizi Osmanlı’nın unutulan sanatlarından yemeniciliğin modern bir tasarımla buluşması sonucu ortaya çıkar. A Haber’de yayınlanan Sabah Ajansı programını sunan Erkan Tan’da Yemenizi için desteğini esirgemedi.

Tamamen yerli ve milli bir marka olan Yemenizi katkısal madde içermeyen doğal deriden yapılıyor. Asla ter ve koku yapmayan deri yapısıyla yaz aylarında yemenicilik vazgeçilmez oluyor. 5 farklı hayvan derisinden yapılan Yemenizi ayakkabısında şu hayvanların derileri bulunuyor;

1-Alt taban manda veya sığır derisinden,

2-Yüzü keçi derisinden,

3-iç astar, koyun derisinden,

4-iç taban sığır veya keçi derisinden,

5-Kenarı (sızı) oğlak derisidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir