Hakkımızda

Yemenizi, tarihin tükenmeye yüz tutmuş değerlerinden Yemenicilik sanatının devamını sağlamak, bu sanatı insanlarla buluşturmak adına önemli bir misyonla 2016 yılında kuruldu. Yaklaşık 700 yıllık bir tarihi olan Yemeni, ilk kez Yemen’de bulunmuş ancak Anadolu topraklarında yaşayan insanlar bu sanata sahip çıkarak bu kültürün Anadolu’da da devam etmesini sağlamıştır.

Tamamı el emeği olan Yemeni yapımında 5 hayvan derisi(manda, sığır, keçi, koyun, oğlak) kullanılır. Yemeniler, terleme, koku, ayak yanması yapmaz, romatizma, ayak mantarı ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara da çok iyi gelmektedir. Yemenide iki deri arasında bulunan çiriş denilen bitki vücuttaki statik elektriğin atılmasını sağlayarak vücudun rahatlamasına da yardımcı olur. %100 doğal deriden yapılan Yemeniler aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, 300 Spartalı gibi birçok Hollywood filminde de kullanılmıştır.

Yemenizi’nin hikayesi

Doğal ve Sağlıklı olması nedeniyle tercih edilen Yemeni, bir yönüyle gelenekselliği de yansıtıyor. Yemenizi, Osmanlı’nın el yapımı sanatını modern bir üslupla yorumlayarak Yemeni’ye yepyeni bir bakış açısı getirmiştir. Hem yaparken keyif alacağımız bir iş hemde insanlarımıza unutulan bir kültürü tekrar hatırlatmak adına bu yola çıktık. Anadolu insanına sahip çıkmak ve kaybolan kültürümüzü canlandırmak için kolları sıvadık. Birbirinden farklı ve her renkten oluşan modeller yaptık.  Yemenizi genç ve dinamik ekibiyle bir dünya markası olma hedefiyle yola çıkarak, her biri sanat eseri olan Yemenilerin sağlıklı ve doğal dünyasına sizi de davet ediyor.

Renklerine göre ;

Siyah : Siyah yemeni, merkup, pantof, kulaklı. Mor : Annubi. Kırmızı : Gül şeftali ve nar çiçeği.

Büyüklüklerine göre :

Çocuk Yemenisi: Metelik,

Küçük hasbe: 7 yaş için,

Büyük hasbe: 9-10 yaş için,

Vastani: 34-35 numara,

Orta ayak : 36-37 numara,

Zegender : 38-39 numara,

Ges : 40-41 numara,

Lorba : 42-43 numara,

Uzger : 44 numara,

Uluayak : 45 numara,

Zelber : Daha büyük ve hiçbir numaraya uymayan yemeniye verilen isimdir.

Şekillerine göre :

Halebî: Daha ziyade köylüler tarafından kullanılır.

Merkup: Daha çok durumu iyi olanlar tarafından kullanılır.

Burnu sivri: Daha çok köylüler tarafından kullanılır.

Kulağı uzun: Daha çok şehirde giyilir.

Eğri simli: Gümüş telle işlemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir