Posted on

Yemeni nedir? Yemenizi sağlıklı mıdır?

Yemeni; üstü kırmızı ya da siyah deriden, tabanı köseleden dikilen topuksuz ve çok sıhhatli olan ayakkabıdır. Yemenizi nedir? Nasıl yapılır?

Yemeni yurdumuzun diğer yörelerinde yazmaya verilen ad olmasına karşılık yöremizde ayağa giyilen bir çeşit ayakkabıya verilen addır. Gaziantep’te yemeniciliğe “köşkercilik” ,yemenicilere “köşger” ,yemeni ustalarına “köşger ustası” denilmektedir. Yemenizi ustası nerelerde yetişir?

Yemenizi modelleri hangileri?

Daha sonraları yemeni, Yemen’den Halep’e, Halep’ten de Güneydoğu Anadolu’ya intikal etmiştir. Yemenizi ile birlikte geleneksel sanatlar modern bir tasarıma kavuşmuştur. Osmanlı’dan günümüze Yemenizi devam etmiştir. Saray Mavisi modeliyle özellikle yemeniciliğe yön veren Yemenizi büyük beğeni topladı.

A Haber’de Erkan Tan’ın programında tanıtılan Yemenizi’ler sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Tamamen doğal ve yüzde yüz deridir. Yemeni imalatında kesinlikle plastik madde kullanılmaz, tüm dikişler elle yapılır. Ökçesiz olup tersinden dikilir, düz tarafı çevrilir ve asıl giyilecek durumunu alır. Yeniçeri, Enderun, Sadrazam, Saray, Hürrem ve Şehzade modelleriyle öne çıkan Yemenizi usta ellerde tek tek işlenir.

Ayaklarda ki mantar ve nasır oluşumunu, ayak parmakları arasındaki pişikleri önler. Yemeninin üst tabanı ile alt tabanı arasındaki kil insan vücudundaki elektriği toprağa verir, ve insan vücudunu rahatlatır. Ayakta koku yapmaz. Çünkü gözenekli deriden içten teri dışarıya verir. Yemeniler renklerine, büyüklüklerine ve şekillerine göre adlar alır. Yemenizi renklerine ve modellerine göre çeşitli isimler verdi. Yemenizi instagram ve facebook’ta da mevcuttur. Melih Altınok ve Erkan Tan’da Yemenizi’yi tercih eden ünlüler arasındadır. Yemeniye ve yemeniciliğe sahip çıkan Yemenizi önemli bir görev üstlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir