Posted on

Yemeni nedir? Yemenizi’nin faydaları nelerdir?

Yemeni; üstü kırmızı ya da siyah deriden, tabanı köseleden dikilen topuksuz ve çok sıhhatli olan ayakkabıdır. Yemeni yurdumuzun diğer yörelerinde yazmaya verilen ad olmasına karşılık ayağa giyilen bir çeşit ayakkabıya verilen addır. Yemenizi ise geleneksel tarzda yapılan yemenilerin modern bir tasarımla yorumlanması sonucu oluşur.

Gaziantep’te yemeniciliğe “köşgercilik”, yemenicilere “köşger”, yemeni ustalarına “köşger ustası” denilmektedir. Köşger kelimesi Farsça “keşfger” kelimesinden gelişmiş olup ayakkabı yapan anlamına gelmektedir. Yemeni ilk defa yemende Yemen-i Ekber isminde bir kimse tarafından icat edilmiş ve kendi ismini vermiştir. Köşkercilik Yemenizi ile tekrar canlandı. Unutulmaya yüz tutmuş yemenicilik Yemenizi sayesinde ayakta duruyor. Yemenizi nedir? Yemenizi’nin faydaları nelerdir? Oldukça sağlıklı ter, koku yapmayan bir yapıyla dikilen dikişleri ayağı rahatsız etmez.

Özellikle çorapsız giyilen Yemenizi’nin tabanında bulunan kil bütün gün ofis ortamında ya da şehir hayatında elektrik toplayan ve ağrıyan ayaklarınızı rahatlatarak ayağınızdaki kili alacaktır. Birbirinden özel Yeniçeri, Saray, Hürrem, Sultan, Enderun ve Sadrazam gibi modelleri bulunan Yemenizi osmanlı kültürüne sahip çıkıyor.

Unutulan ecdat yadigarı Yemenicilik el yapımı sanat olan Yemenizi ile tekrar hayata geçiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir