Posted on

Yemenizi’yi kimler giyerdi? Osmanlı döneminde yemeni giyen padişahlar

Osmanlı İmparatorluğu döneminde avam ve asker sınıfı yemeni giyerdi. Özellikle yemenizi ayakkabılarıyla gündeme gelen bu sanat tam anlamıyla Osmanlı dönemini yansıtır. Sarı ya da siyah ince sahtiyandan yapılan yemeni, burnu hafif sivri ince yemenizi ayakkabı türü olsa da cumhuriyet döneminde de yapılmaya devam edilmiş olan bir ayakkabı çeşididir.

Osmanlı döneminden taşıdığı geleneksel izleri bozmadan modern tasarımla günümüze uyarlanarak dünyanın en rahat ayakkabılarından olan yemeniziler yeniden üretilmiştir.

Yemenizi nedir? Yemenizi sağlıklı mıdır?

Ayakta ter, koku ve nasır yapmayan yemeniziler yemeni’den gelir. Yemenicilik mesleğini yapan ustaya Köşger denir. Yemenizi sadece bir ayakkabı değil aynı zamanda bir sanattır. El sanatı olan bu meslek unutulmaya yüz tutmuştur. Bu mesleği canlandırmak adına çıkan Yemenizi markası yeniçeri,saray, Enderun, sultan, saray, Hürrem, sadrazam, gibi modelleriyle yaz sezonunu karşıladı.

Yemenizi Erkan Tan Ver Mehteri?

Yemenizi’ye desteğiyle bilinen ünlü televizyoncu Erkan Tan Osmanlı yadigarı için mehter verdi. Ver mehteri sloganıyla ünlenen Erkan Tan Yemenizi sanatına sahip çıkarak bu değerin yanında olduğunu gösterdi.

Yemeniler nasıl yapılıyor? Yemenizi nasıl dikilir

Cumhuriyet döneminden itibaren yapılan yemenilerin tabanı genellikle camız derisi nadiren sığır derisi, sayası keçi derisi ve saya astarı ise mesindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir